W latach 30. XX wieku wynaleziono nylon. Firma DuPont postanowiła właściwie wykorzystać nowo utworzony materiał i 15 maja 1940 roku pojawiły się w sprzedaży pierwsze na świecie pończochy nylonowe ze szwem - Fully Fashioned, wykonane z włókna typu monofilament. Zachwycały trwałością i wytrzymałością.
Kobieta w nylonach, lata 40 |
Podbiły serca kobiet nie tylko ze względu na właściwości użytkowe i wizualne, ale przede wszystkim dlatego, że... były nie do zdarcia... I tu oczekiwania klienta i producenta zaczęły się mijać. Wszak nie o to chodziło, by kilka par pończoch starczyło kobiecie do końca jej życia! Naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak można by niby przypadkiem nabroić w strukturze nylonu i wpadli na genialny pomysł! Nylonowe włókna zaczęli modyfikować w sposób, który spowodował, że oczkom zdarzało się puścić, a biznes zaczął się nareszcie kręcić tak, jak tego oczekiwano. Nie powiem, chciałabym mieć w swojej szafie jedne z pierwszych nylonów, mimo tego, że nawet te produkowane dziś charakteryzują się bardzo dobrą jakością. ;)
Czy szew i key hole to jedynie wizualny wabik FFów?
Oczywiście, że nie. To, co my uważamy za coś seksownego, pociągającego, jest wymogiem technologicznym. Pończocha nylonowa w surowej wersji stanowi płat materiału, który trzeba zszyć (tak powstał szew), a na końcu siłą rzeczy zostawić otwór technologiczny(key hole).
Z czego wynika cena FFów?
Od samego ich stworzenia aż po dziś dzień domagają się ciągłej uwagi człowieka. Produkcja nylonowej bazy, zszywanie, barwienie, pakowanie, wszystkie etapy produkcji okupione są ludzką uwagą. A jak wiemy ręczna robota kosztuje.
Możemy jeszcze znaleźć perełki, pochodzące z XX wieku (według mnie są one o wiele przyjemniejsze w obyciu od dzisiejszych nylonów), które przez wzgląd na swoją wyjątkowość często osiągają wysokie ceny. Współcześnie FFy produkowane są tylko w kilku fabrykach na świecie. Ponadto nikt nie tworzy już odpowiednich maszyn dziewiarskich, więc należy korzystać z zabytkowych sprzed kilkudziesięciu lat. Na szczęście żyją jeszcze ci, którzy zajmowali się ich konserwacją w przeszłości, bądź pojawiają się amatorzy, chętni do nauki tej sztuki, ale co stanie się, jeśli ich zabraknie?
Teraz kilka praktycznych informacji:
Jakie są rodzaje pończoch nylonowych?
Ze względu na wzmocnienie stopy wyróżnia się:
Ze względu na wzmocnienie stopy wyróżnia się:
Cervin FF |
FF (Fully Fashioned) - ze wzmocnioną stopą, szwem i key hole
Gio RHT |
RHT (Reinforced Heel and Toe) -
pończochy ze wzmocnioną piętą
i palcami. Pojawiły się w 1954 roku
RT (Reinforced Toe) -
ze wzmocnionymi palcami
NHT (Nude Heel and Toe) -
bez wzmocnień
Ze względu na splot:
Ze splotem plain knit - płaskim, podwójnym węzęłkowym - pończochy są niezwykle gładkie, wręcz śliskie, wspaniałe w dotyku. Pięknie mienią się w świetle. Niestety mogą puszczać oczka.
Ze splotem micro-mesh - są bardziej szorstkie, ich struktura wygląda jak drobniutka siateczka. Należą do tzw. nylonów z "nielecącymi oczkami" - i jest to ich idealne określenie. Można je zaciągnąć, może powstać dziurka, ale nie poleci ona dalej
Ze względu na wzmocnienie pięty:
Point Heel - trójkątne
Cuban Heel - prostokątne - mój bezsprzeczny ulubieniec! - przedstawiłam je na powyższych zdjęciach
Havana Heel - szeroki prostokąt
Manhattan Heel - połączenie Point Heel, Cuban Heel dopełnione otoczką
Broadway Heel - czyli Manhattan Heel bez wypełnienia
Pierwsza część wprowadzenia do nylonowego świata została zakończona sukcesem. Teraz czas na kolejne etapy :) Tu można mnie znaleźć - zapraszam do polubienia strony.
Pozdrawiam Cię i życzę udanego dnia,
M.
Broadway Heel - czyli Manhattan Heel bez wypełnienia
Od lewej: Havana, Point, Cuban, Manhattan |
Z przodu Manhattan, z tyłu Broadway z bloga PinUp Candy |
Pierwsza część wprowadzenia do nylonowego świata została zakończona sukcesem. Teraz czas na kolejne etapy :) Tu można mnie znaleźć - zapraszam do polubienia strony.
Pozdrawiam Cię i życzę udanego dnia,
M.